Teatterikone
"No public Twitter messages."

Teatterikone Yläkaupungin yössä

Yläkaupungin yö täyttää tänä vuonna 20 vuotta, ja Teatterikone on tänäkin vuonna mukana juhlahumussa niin uusilla kuin perinteisillä ohjelmanumeroilla. Tapahtuma järjestetään lauantaina 19. päivä toukokuuta.

Kello 15.30 Lounaispuiston lavalla ensi esiintymisen tekee lauluduo Poppi ja Swengi. Ystävykset Poppi-koira ja Swengi-kissa esittävät sähäkkää pop-rockia lapsille ja lapsenmielisille. Aaro Vuotilan ja Kirsi Sulosen tulkitseman duon lisäksi keikalla on mukana rumpuja soittamassa Komppi-hirvi eli Teatterikoneen uusin vahvistus Aapo Oranen.

“Anna jalalle swengi, anna popille käsi, ja pian elämäsi swengaa kuin hirvi!”

Puolenyön jälkeen, eli 0.01, on luvassa Teatterikoneen perinteeksi muodostunut Moirislampiperformanssi, joka Moirislammen remontin takia esitetään poikkeuksellisesti Kampuksen urheilukentällä. Teatteriryhmä Yövieraiden kanssa yhdessä toteutettava Moirislampi 120-vuotta, otetaan taas! -performanssi ei unohda kuitenkaan perinteistä paikkaa eikä aikaa, vaan sukeltaa pää edellä lammen historian matalaan päähän.

Olitko sinä siellä? Ketä on kastettu Moirislammessa? Onko Moirislammem vesi suolaista? Onko Moirislampi sen arvoinen? Mitä jos olisit Moirislampi? Hae sukulaiseksi. Hakemukset kahtena kappaleena.

Yläkaupungin yössä vilahtavat myös Teatterikoneen uudet värihahmot, Värkkärit!

Lisätietoja Yläkaupungin yöstä tapahtuman kotisivuilla.

 

Jätä vastaus